Monday, December 12, 2016

Majad

Praktikat alustades sain kohe füsioterapeudi sappa ja läbi käia, tutvuda 3nda maja ja korraks ka 7nda majaga. 

3ndas majas olid peamiselt lamavad ja ratastoolis kliendid.

7ndas majas olen ma nüüd mitu päeva veetnud, seal on tublimad kliendid. Söövad ise, koristavad enda järelt ise, vetsus käivad ise ja käivad ka peamajas tööl. 
Tutvusin mõne kliendi toimikuga, nad on elanud Karulas juba 4 aastasest peale ja hetkel on nad seal majas umbes 40 kanti. Ühel kliendil oli sünnipäev, sai 43 äkki, käis ka ema külas Tallinnast - pidi 2 korda aastas külastama. 
3 klienti seal majas on sellised, kes kolivad kogukonda elama. Hetkel käib kinnisvara ostmine ja otsimine alles. Neil on eraldi mapid, kus ma sain neist igaühega eraldi vestelda ja nende mappi täita. Näiteks koristamisest oli juttu, söögitegemisest, soolaleivapeost, turvalisusest. Mis neile meeldib ja mida nad veel harjutada tahaksid. Väga asjalikud, aga kõrvalt olen kuulnud, et ei tea kas ikka päris ise hakkama saavad. Et poes käia, bussiga sõita, tööd teha. päeval pidi neil olema seal tugiisik, muul ajal mitte. 

Nägin ära veel ka füsioterapeudiga 4nda, 5nda, 6nda maja. 4ndas ja 5ndas on vanemad kliendid - umbes nii 60 aastased. 
6ndas majas on kõige targemad aga ratastoolis kliendid. Oskavad isegi kasutada arvutit. Teistes majades mitte. Aga 6ndas majas ei söö kõik ise, mõnda tuleb toita. 

Esmaspäeval olin linna majades ehk Näitusel - seal on 2 peremaja. Vestlesin 2 kliendiga, teised olid tööl ja hiljem tegime teistega piparkooke. Seal olid ka 2 välismaalast vabatahtlikku, sai natuke ka keelt praktiseerida. 

Hetkel istun 6ndas majas - vaatan kuidas nad elavad, hommikusöögi aeg oli, sõid ja toideti.

Klientide vastuvõtmisest niipalju, et ennemalt oli Lasteabi Viljandis haigla kõrval - hetkel on nimetusega Perekodu. Seal kasvavad kliendid suureks ja siis on järjekorras Karula Kodudesse. Järjekord on pikk, aga Karula kodu majad on täis ja kliente väga juurde ei mahu. Kui keegi ära sureb, siis saab uue kliendi vastu võtta. Niikaua elavad kliendid kodus, kuni koht vabaneb. 
Kliente on majas 10-12 umbes. Parem on, kui 10 klienti. mõnes on natuke rohkem ka juba. Elavad üksinda või kahekesti toas. Majas on neil pesemisruum, wc, ja suur tuba/köök, kus nad siis söövad ja telekat vaatavad jms. Telekas võib ka omal toas olla, mõnel ka on. 6ndas majas nt. Enamustel on endal toas makk, kuulavad palju muusikat ja jõulusoovid on ka enamasti neil, et saaksid kas uue maki või mingi CD-plaadi. 

No comments:

Post a Comment