Saturday, December 31, 2016

Viimane ametlik päev prakikat

Kalendri jaoks pildid saime valmis, tulid isegi need joonistama, keda tegevusjuhendaja peamajas poleks uskunud, oli üllatunud, et ta joonistama sain. Esimene päev punnis ta vastu, teine päev tuli juba ise ja oli kohe mitu pilti nõus joonistama.
Õhtul kodus tegin lõplikult valmis kalendri, augustasin ja panin nööriga kinni. Tulemus oli väga ilus ja meeldis kõigile. Otsisime juba kohta, kuhu see ka seinale riputada. Homsest ma loodan, et see ripub neil seinal :)

Viimane päev algas diskoga, enne lõunat oli disko, aitasin kliendid oma majast peamajja, kus said tantsu vihtuda päris tükk aega. Pärast aitasin ka majja tagasi. Siis ajasime niisama juttu ja läksin lõunale. Tagasi tulles, vaatasime veel pildialbumeid ja ajasime niisama juttu. Kohvipausi ajal pakkusin neile kringlit viimase päeva puhul ja jõime kohvi.
Selle maja tegevusjuhendaja otsis mulle ka midagi meeneks, poiste enda tehtud savist taldriku moodi ese, kuhu saan kodus midagi peale panna - väga armas. Siis jätsin kõigiga hüvasti ja soovisin head vana-aasta lõppu.
Uuel aastal lähen kindlasti läbi ja soovin uut aastat ka, kliendid ja töötajad jäid nii südamesse, et kindlasti käin neil vahest külas, päris mitmed kliendid kutsusin enda sünnipäevale, küll ühel on uuel nädalal, teisel aga oktoobris alles jne.
Väga paljud tahtsid ka, et ma üldse sinna jääks ja nende juurde tööle läheks :D kes teab, kes teab.





 Oktoober on nt pimeda joonistatud, kellega ma väga hästi ka klappisin ja oli kohe nõus minuga joonistama.
Septembris arvutus, klient ütles, et teeksin talle matemaatikat ja vastused kirjutas ise ja üritas arvutada, natuke pidin aitama.
Kuud ja esikaane tegin ise.

Praktika oli ülitore ja väga positiivne mälestus jääb. Silmaring laienes ka sellega palju ja sain uusi teadmisi ja kogemust.


Wednesday, December 28, 2016

Tegusam päev

Mitu tiiru jalutasime õues, lumi oli natuke maas ja päike paistis - nii ilus ilm, aga külm.
2 meest, kes kogukonda elama lähevad õppisid ja harjutasid kartuli ja porgandi koorimist ja tegid kõrvitsa püreesuppi koos tegevusjuhendajaga. Hakkisid porgandi, kartuli, sibula, küüslaugu ja ingveri. Tuli tublisti välja ja supp oli hea. Hiljem tegi üks ka pitsat, tahtis harjutada, et saaks hiljem, kui läheb mujale elama, et oskaks pitsat endale teha - ka see oli väga maitsev ja tuli hästi välja.

Üks punt käis loomadevarjupaigas loomi paitamas ja head tegemas - viisid vajalikku.
Teistega ma üritasin teha sellist tegevust, et nad joonistavad igaüks ja paneme kokku oma tehtud kalendri. Kaks poissi sain joonistama, välja lõikama, liimima. Teised punnisid vastu. St tähendab, et homme teeme edasi. Hiljem ka meie kunstiteosest pilt.
Vist sai kõik kirja.

Toimikud

Vahepeal on lõpuni täidetud kõigiga, kes lähevad kogukonda elama nende mapid. neid kokku on kuus tükki, 3 näituse majas ja 3 seitsmendas majas Karulas. Vahepeal on ka ära ostetud korterid, nagu kõrvalt kuulsin, aga kabinetis, kus istusin see hetk, ei teatud midagi - pidid saama kõige hiljem ikka alati asjadest teada.
Info liikumisega on nii, et Karula seitsmes majas ma liikusin koos füsioterapeudiga ja tutvustasin ise end kui praktikanti, saadi ikka siis aru, et olen füsioterapeudi praktikant, aga selgitasin, et ikka Karula kodus ja Kaia ehk tegevusjuhendaja praktikant. Näituse majja läksin üks hetk, siis nemad ei teadnud midagi ja ütled ka, et neile teada ei anta, nii on üks praktikant/vabatahtlik tagasi Karulasse saadetud ja lastud koos sealse töötajaga tulla. Mind tagasi ei saadetud ja võeti ikka vastu.
Info neil liigub tegelikult Office 365 - nad kasutavad seda ja see on hea, kirjutad n.ö seinale ja kõik töötajad näevad. Seal on ka kõik vajalikud dokumendid ja peavad neid seal täitma. Neil on igapäevane tegevuste kalender, kus iga päev täidetakse, kes, mida, kunas tegi jms.. Tavaline asi, sõid, pesid hambaid, läksid magama - kas oli midagi erilist või läks tavaliselt jms. Siis on ka haiguste/arsti kalender, kes kunas haigeks jäi, mis rohtu anti, kes oksendas, mis kell jms. Kõik sellelaadne on seal kalendris siis kohe kirjas ja seda jälgib ka õde.
Korra kvartalis täidetakse tegevusplaani (all pool on täpsemalt kirjas).

Läbi sai loetud päris mitme kliendi toimikud. Need on küll paksud ja terve päeva kulutasin nende peale, ei jõudnud isegi 1/5 läbi töötada. Aga pm on toimikud samad - isiklik reha plaan, kus siis tegevusvõime uuring ja hinnang, mida hindavad sotsiaaltöötaja, arst, õde, psühholoog, tegevusterapeut. Veel on tegevuskava, kus on sees eesmärk, mida selleks tehakse ja kuidas saab hakkama jms. Eesmärgid väga ei muutu, suhteliselt kõik on sama, nt. käib pesemas - st, et on meeles pesemas käija ja läheb, tav peab tegevusjuhendaja meelde tuletama jms loomulikud asjad. Reha plaani lisas on kliendi andmestik, vaimse tervise küsimustik - kas on vaenulik ja/või ohtliku käitumise esinemine, ennastkahjustava käitumise esinemine, sõltuvus alkoholist või narkootikumidest, kognitiivsed probleemid, psüühikahäire esinemise määr, vaimsed võimed, intellektipuudeesinemise määr.
Klient peab maksa seal elades eluaseme ja söögi eest. Raha tuleb kliendile töövõimetuspensionist ja toetusest. Nt. töövõimetuspensioni saab klient 318,71€, peab maksma omaosaluse 270€ kuus. Kätte peab kliendile jääma pensionist kindlasti 15% ehk sellest 47,81€ - siin vajab klient juurde riigilt, selleks tehakse hüvitamise otsus, et riigilt juurde küsida.
Käiakse ka peamajas tööl, selleks on töövõtu täitmise vastuvõtu akt, nt 2014 saadi abitööde eest köögis 23€ kuus.
Varemalt on ka töötul arvel olnud ja tööd otsitud. Need dokumendid olid näha toimikus.

Kogukonnas elamise teenusele ja ööpäevaringsele erihooldusele on isikul õigus juhul, kui isik tasub omaosalust teenuse osutajale toitlustamise ja majutamise eest täies ulatuses või omaosalust, millest on maha arvestatud omaosaluse puudujääv osa, mille hüvitamise kohustuse on riik üle võtnud.

Toimikutes on kirjas ka lapse sündimine jms andmed - ühe lapse vanematelt oli hooldusõigused ära võetud alkoholiprobleemide tõttu, seetõttu oli lastekodus ja hiljem nüüd Karula kodus. Teise lapse vanem pidi kahjuks lapse ära andma, sest oli ise invaliid ja ei oleks suutnud erivajadusega last kuidagi kasvatada, ema ka suri umbes 4 aastat hiljem peale lapse sündi, laps oli vallaslaps. Kolmas laps jäeti lihtsalt sünnitusmajja jnejne.. Kahju oli selliseid lugusid lugeda.

Oli ka positiivsemaid lugusi, nt üks poiss, kes on ka pime on lõpetanud 9nda klassi, toimetuleku koolis äkki? Väga tubli ja hinded/tulemus oli ka väga hea, lõpetas kiituskirjaga. Oli ka mitmeid hariduseta kliente. Kõikki toimikuid ma ilmselgelt läbi lugeda ei jõudnud ja ei jõua, võrrelda jms ei saa.


Wednesday, December 21, 2016

Jõulupidu

20.detsember oli Karula Kodus jõulupidu, pidu oli kaks korda, esimene oli 1-6 majale, raskemad kliendid. Hea oli võrrelda lasteaiaga, mitte halvaga. Aga lasteaias keelati lapsi kui lärmakaks läks või kui keegi kuskile püsti tõusis/kõndima läks, siin oli lärm ja mõmin päris suur, mõni liikus ka, aga keegi ei hoia kinni või keela, et olge vaiksemalt. Pidu oli väga tore ja mulle meeldis. Töötajad ise tegid etenduse, mängisid jõuluvana jms. Kliente oli palju, aga kingitused jagati majade kaupa ja kottidega. Iga maja sai suure koti, kus sees siis igale kliendile kinki. Iga maja tegi ka etteaste, n.ö luges luuletuse, aga erinevalt. Ühel majal oli ratastoolitants koos töötajatega, üks maja laulis, teine maja tantsis, kolmas maja tegi jõuluvanale pai jnejne.

Vahepeal, enne teise jõulupeo algust, teeb seitsmes maja kringlit. Nagu tegime Näituse majas piparkooke, teevad seitsmenda maja kliendid kringlit, nad piparkooke ei tahtnud. Päris mitmed kliendid on peamajas tööl, siis kahjuks ainult üks klient siin meisterdab kringlit, aga söövad kõik koos kohvijoomise pausil kell 3. J




Kell 2 hakkas teine jõulupidu, seitsmes maja ja näituse majad. Kliendid nägin nii ilusad välja, ülikonnad, viisakad pluusid/kampsunid ja viigipüksid - nii armas. Kõik panid pähe ka päkapiku mütsi ja nad olidki nagu ehtsad väiksed päkapikud. Peol oli jälle väike etendus ja saadi kinke. Seekord Näituse maja tegi ka etenduse, n.ö selleks, et kinki lunastada. Pidu oli tore ja enda majja tagasi minnes oli oma majas kuusealune kinke täis. Kinke osteti siis selle järgi, mida klient vajas. Üks sai sokid ja dušigeeli, teine sai kohvimasina. Kinki sai osta ka selle järgi, kui palju raha oli, kliendid teenivad ise endale raha, et siis vajalik osta.


Pidu peamajas, jõuluvanaks oli üks töötaja. 

Välismaalastest vabatahtlikud laulsid kaks laulu, jingel bell rock ja oh kuusepuu.



Oma majas tagasi, jagasime kingid laiali. 
Kliendid käivad peamajas tööl ja teenivad raha endale sellega, raha nad ei saa kätte, aga neil siis on mingi summa jälle, et saavad endale midagi osta, mis neil vaja on. Poes käivad koos tegevusjuhendajaga või tegevusjuhendaja käib üksi ja ostab kliendile vajaliku. Tavaliselt kui linna vaja minna on, näiteks ühe kliendiga arsti juurde, siis käiakse ka poes ja tuuakse sellele, kellel midagi vaja oli vajalik. 

Kingitused laiali jaotatud kaunistasime ära kringli šokolaadiga, ja oligi kell 3 kohvijoomise paus, kringel oli hea, sai pakutud ka töömeestele, kes terve päeva juba selles majas olid veetnud ja seinte kallal tööd teinud. Kõigile maitses. 


Näituse majad

Linnas sees asub 2 maja, need on siis nimega Näituse majad. Seal ka veel tublimad ja toimetavad ise. Ja ka sealt lähevad 3 klienti kogukonda elama, neile on koostatud spetsiaalsed mapid - päris paksud ikka. Ühe kliendiga vestlesin üle tunni aja ja täitsin ära mapi otsast lõpuni. Klient tundus väga jutukas ja hakkama saaja. Tegevusjuhendajatel on küsimärgid. Mina inimesi ei tunne ja panin mappi kirja siis kõik mis ta mulle rääkis, kui küsimuse esitasin. Muidu eelmine kord ütles üks töötaja, et nemad juba teavad kliente ja neil on lihtsam, et teavad umbes ära mis klient öelda tahab ja öelda võib. Minul seevastu oli raske, mõnel ka diktsioon ei ole nii selge, siis on ikka päris raske vahepeal aru saada. Aga püüan ja saan hakkama. 
Teise kliendiga jõudsime mapis poole peale ja jätsime teiseks korraks edasi teha + ühe kliendiga ei jõudnudki vestelda veel, teine kord. Teine klient oli raskem juba kui esimene, temalt pidi sõnu välja tirima ja ei tahtnud väga lobiseda võrreldes esimesega. Iga teema lõpus on rutiine küsimus, et kuidas ülesanded meeldisid, mis meelde jäi ja kas oleks vaja lisainfot millegi kohta. Teise kliendi puhul kõik küsimused meeldisid hästi ja meelde jäi kõik. Tubli muidugi :)


Ühel päeval tegime Näituse majas piparkooke vabatahtlikega välismaalt. Raske on suhelda, sest keel on mul halb ja nemad ka eesti keelt veel nii palju ei oska. Aga me saame hakkama, sest nemad on tublid ja õpivad eesti keelt. Mitme peale kokku saame aru, mis öelda vaja ja teha vaja. Kliendid olid hoos ja neile ka meeldis piparkoogi tegu. 



Monday, December 12, 2016

Päeva rutiin

Päeva rutiiniks on
7.00-8.00 Ärkamine, hügieenitoimingud, riietumine, voodite koristamine
8.00-9.00 Hommikusöök, ravimite võtmine (Hommikusööki jagavad 7nda maja kliendid mööda majasid laiali peamaja köögist)
9.00-9.15 Hammaste pesu
9.30-12.00 Päevategevused (mingitel päevadel on grossing, ja enamus kliente käivad seal, paar-kolm tükki saab korraga minna ja siis kordamööda hüppavad. 1 klient korraga hüppab, seda teeb neile Andres peamajast, tegevusjuhendaja)
9.30-12.00 Ilusa ilmaga õues jalutamine, liikumine (soojemal ajal, hetkel on mõned üksikut väljas)
12.30-13.00 Lõunasöök, ravimite võtmine
13.30-16.00 Aktiveerivad päevategevused
13.30-16.00 Ilusa ilmaga õues jalutamine, liikumine
15.00-15.30 Kohvi/tee aeg koos paari kommiga
17.00-18.00 Õhtusöök, ravimite andmine
18.00-19.00 Hügieenitoimingud
18.00-20.00 Vaba aeg
20.00-20.30 Õhtu oode
21.00-22.00 Õhtune hügieen, ettevalmistumised magamaminekuks
22.00-7.00 Öörahu

Majad

Praktikat alustades sain kohe füsioterapeudi sappa ja läbi käia, tutvuda 3nda maja ja korraks ka 7nda majaga. 

3ndas majas olid peamiselt lamavad ja ratastoolis kliendid.

7ndas majas olen ma nüüd mitu päeva veetnud, seal on tublimad kliendid. Söövad ise, koristavad enda järelt ise, vetsus käivad ise ja käivad ka peamajas tööl. 
Tutvusin mõne kliendi toimikuga, nad on elanud Karulas juba 4 aastasest peale ja hetkel on nad seal majas umbes 40 kanti. Ühel kliendil oli sünnipäev, sai 43 äkki, käis ka ema külas Tallinnast - pidi 2 korda aastas külastama. 
3 klienti seal majas on sellised, kes kolivad kogukonda elama. Hetkel käib kinnisvara ostmine ja otsimine alles. Neil on eraldi mapid, kus ma sain neist igaühega eraldi vestelda ja nende mappi täita. Näiteks koristamisest oli juttu, söögitegemisest, soolaleivapeost, turvalisusest. Mis neile meeldib ja mida nad veel harjutada tahaksid. Väga asjalikud, aga kõrvalt olen kuulnud, et ei tea kas ikka päris ise hakkama saavad. Et poes käia, bussiga sõita, tööd teha. päeval pidi neil olema seal tugiisik, muul ajal mitte. 

Nägin ära veel ka füsioterapeudiga 4nda, 5nda, 6nda maja. 4ndas ja 5ndas on vanemad kliendid - umbes nii 60 aastased. 
6ndas majas on kõige targemad aga ratastoolis kliendid. Oskavad isegi kasutada arvutit. Teistes majades mitte. Aga 6ndas majas ei söö kõik ise, mõnda tuleb toita. 

Esmaspäeval olin linna majades ehk Näitusel - seal on 2 peremaja. Vestlesin 2 kliendiga, teised olid tööl ja hiljem tegime teistega piparkooke. Seal olid ka 2 välismaalast vabatahtlikku, sai natuke ka keelt praktiseerida. 

Hetkel istun 6ndas majas - vaatan kuidas nad elavad, hommikusöögi aeg oli, sõid ja toideti.

Klientide vastuvõtmisest niipalju, et ennemalt oli Lasteabi Viljandis haigla kõrval - hetkel on nimetusega Perekodu. Seal kasvavad kliendid suureks ja siis on järjekorras Karula Kodudesse. Järjekord on pikk, aga Karula kodu majad on täis ja kliente väga juurde ei mahu. Kui keegi ära sureb, siis saab uue kliendi vastu võtta. Niikaua elavad kliendid kodus, kuni koht vabaneb. 
Kliente on majas 10-12 umbes. Parem on, kui 10 klienti. mõnes on natuke rohkem ka juba. Elavad üksinda või kahekesti toas. Majas on neil pesemisruum, wc, ja suur tuba/köök, kus nad siis söövad ja telekat vaatavad jms. Telekas võib ka omal toas olla, mõnel ka on. 6ndas majas nt. Enamustel on endal toas makk, kuulavad palju muusikat ja jõulusoovid on ka enamasti neil, et saaksid kas uue maki või mingi CD-plaadi. 

Tuesday, December 6, 2016

Esimene päev

Tutvustuseks veel, et Karula territooriumil on 7 peremaja + 2 linnas sees. Aga kuna enamus majades hetkel kõhuviirus veel sees, siis kohe ei mindud.
Võeti hästi vastu ja kuna neil käib vahest, aga harva ka füsioterapeut külas, eelmine kord käis umbes aasta aega tagasi, siis oli mul võimalus minna temaga kaasa ja vaadata mida tema klientide juures vaatab ja kuidas neid keerab ja pöörab. Saime minna majja number 3, kus olid lamavad, ratastoolis ja mõni kõndis ka ise kliendid. Nendega tegi füsiotreapeut individuaalselt käte keeramis harjutusi, jalgade keeramisi jne- tükk tegu. Aga nii kliendid kui töötajad on väga sõbralikud. Klientidest hästi aru tegelt ei saa, tunduvad vahel ka, et saavad kurjaks.
Peale seda maja käisime korra ka majas number 7 - sellest hiljem.
Kui füsioterapeut oli enda töö teinud, läks tema ära, mina jäin peamajja tutvuma dokumentidega, mis antakse uuele töölisele, praktikandile, vabatahtlikule enne n.ö tööle asumist siis. Väga kopsakas kaustik oli ja päris tükk tegu oli sellega lõpuni jõuda, aga sain hakkama. Siis tutvusin iseseisvalt veel peamajaga, kus oli suur saal, kus korraldatakse etendusi jms üritusi. Meeltetuba, kus täideti just vesivoodit, töötuba, kus siis sai vaipu teha selle masina peal - hetkel ei tule meelde. Tähtsamate töötajate kabinetid asusid veel peamajas ja köök.
Tegime ka minu asutuse poole praktikajuhendajaga konfidentsiaalsus lepingu. Ja siis suundusin omal tahtel peremajja number 7 tagasi, kus istusingi kuni esimese praktikapäeva lõpuni. Kliendid on vanuselt juba keskealised, aga ei näe välja üldse nii. Nad olid nii sõbralikud ja toredad, et selline hea oli nende juures seal aega veeta. Joonistasime, kohvitasime, sõime kommi ja ajasime niisama juttu. Tutvusin mõne kliendi toimikuga.
Oodati mind sinna majja tagasi, kästi juba täna tagasi sinna minna veel, aga istun täna kodus kõhuvaluga, mis läheb paremaks ja üritan homme jalul olla.

Mulje on väga positiivne ja isegi kahju, et täna ei jõudnud kuidagi jalule saada ja minna.

Merili